21/3/22

“Εξάσφαιρος” ο Λεβαδειακός επικράτησε άνετα επί του Ηρόδοτου

Στο παιχνίδι που έγινε στο δημοτικό στάδιο Λιβαδειάς “Λάμπρος Κατσώνης”, για την 25η αγωνιστική, του Β’ (νότιου) ομίλου, της Super League 2, επικράτησε του Ηρόδοτου με 6-0!

Οι πράσινοι μπήκαν δυνατά στο ματς και μόλις στο 1ο λεπτό είχαν δοκάρι με τον Μουτίνιο με κοντινό πλασέ μετά από γύρισμα του Πολέτο από τα αριστερά.

Στο 10′ ο Μουτίνιο ήταν πιο εύστοχος, πλάσαρε σωστά στο τετ-α-τετ με τον Δήμιζα και έτσι το συγκρότημα του Γιάννη Ταουσιάνη άνοιξε το σκορ.

Στο 24’ ο Κωνσταντινίδης έκανε την ωραία κάθετη πάσα και έβγαλε τον Μυτίδη στο τετ-α-τετ με τον Δήμιζα, ο Μυτίδης πλάσαρε σωστά και διπλασίασε τα τέρματα για το Λεβαδειακό.

Επτά λεπτά αργότερα ο Πολέτο έκανε το γύρισμα από αριστερά, οι αμυντικοί δεν έδιωξαν, ο Λινάρδος έκανε το σουτ με το δεξί, η μπάλα πήγε στο αριστερό δοκάρι, γύρισε στον Λινάρδο και αυτός με πλασέ με το αριστερό την έστειλε στα δίχτυα και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Ενα λεπτό αργότερα ο Λινάρδος έδωσε δεξιά στον Μουτίνιο, αυτός έκανε την πάσα μέσα στην περιοχή στον Μυτίδη και αυτός με ωραίο πλασέ πέτυχε το δεύτερο, προσωπικό, γκολ  κι έκανε το 4-0.

Στο 44′ οι πράσινοι έκρυψαν την μπάλα, ο Λινάρδος έδωσε αριστερά στον Πολέτο αυτός την πέρασε δεξιά στον Μυτίδη, αυτός μπήκε στην περιοχή από πλάγια δεξιά, έκανε στην σκαφτή πάσα πάνω από τον Δήμιζα και ο Πολέτο σχεδόν στην γραμμή του τέρματος έστειλε με το κεφάλι την μπάλα στα δίχτυα για το 5-0.

Στο Β’ μέρος ο ρυθμός έπεσε με τους Βοιωτούς να κάνουν συντήρηση δυνάμεων ενόψει της εξ αναβολής εντός έδρας αναμέτρησης με την Καλλιθέα που θα διεξαχθεί την Τετάρτη (23/3) στις 15:00.

Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Τσάπρας, από δεξιά, έκανε την ωραία πάσα μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, ο Μπαρμπόσα έκανε το πλασέ, έστειλε την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και κατόπιν στα δίχτυα, βάζοντας το… κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το, τελικό, 6-0!

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς  –  Μπαχανάκ, Χάμοντ (46’ Συμελίδης), Μεχία, Πολέττο (60’ Βρακάς), Μουτίνιο, Βήχος, Λινάρδος (65’ Νίλι), Μυτίδης (60’ Μπαρμπόσα), Τζημόπουλος, Κωνσταντινίδης (76’ Τσάπρας)

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Βασίλης Βούζας): Δήμιζας  –  Καργιωτάκης, Σταμπουλίδης, Κόρτσαμ, Ντιμ (46’ Γκινη), Καντέ (65’ Κίσσας), Αποστολίδης, Βρετός Ν., Γκόμεζ (18’ λ. τρ. Αμπουμπακάρι), Μπαρμπόσα Ντανιέλ (65’ Σουρνάκης), Ποζατζίδης.

Διαιτητής ήταν ο Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας) με βοηθούς τους Νίκο Δημόπουλο (Φλώρινας), Μανώλη Κοττώρο (Δωδ/σου).